Léčebna a sanatorium Briarcliff

26. ledna 2016 v 15:07 | May |  American Horror Story

Léčebna a sanatorium Briarcliff

American Horror Story - AsylumÚstav a sanatorium Briarcliff leží 50 km severně od New York City ve státě Massachusetts.

Komplex byl vybudován roku 1910 a sloužil jako největší léčebna pro pacienty nakažené TBC na východním pobřeží. Během svého působení bylo evidováno 46 000 pacientů, kteří zemřeli za těmito zdmi. Katolická kaple, která byla v roce 1962 odkoupena v instituci byla později přeměněna na ústav pro duševně-mentálně nemocné.
(zdroj:americanhorrorstory.wikia.com/Briarcliff_Manor)
Naším cílem není ovšem hodina dějepisu, ale odpověď na otázku: "Kde jsme tyto prostory mohli vidět?"
Odpověď je jasná. 2 série amerického seriálu AMERICAN HORROR STORY a podtitulem ASYLUM. Vsadím se, že minimálně polovina z vás si vzpomíná, že křeslo z fotografie viděla hned v 1. díle této série, kde po jeho boku stál Leo v podání Adama Levine.
Pomyslnou vládu nad Briarcliffem v seriálu drží Timothy Howard (Joseph Finnes) a Sestra Judy (Jessica Lange), která zde s úsměvem povoluje a provozuje drastické léčebné metody, jako například elektroléčbu nebo bití holemi.

V letech, kdy se příběh odehrává, byly tyto typy léčby však na denním pořádku. Sami jste se o tom mohli přesvědčit v samotném seriálu nebo kterémkoli jiném filmovém či knižním zpracování z této doby. Skvělým příkladem je například film PROKLETÝ OSTROV s Leonardem DiCapriem, který se shodou okolností odehrává v tomto ústavu nebo články o WAVERLYHILLS SANATORIUM, ze kterých naskakuje husí kůže, tak jako ze samotného seriálu od tvůrců Glee či Chirurgové.

Pozdější záběry z doby, kdy se do Briarcliffu vrací Lana Winters (Sarah Paulson) ve svém vyprávění, kdy můžeme vidět pacienty v otřesných podmínkách, nebyly žádnou vyjímkou. Dle mého názoru bylo prostředí ústavu a zakomponování děje jasnou výhrou. Zvolení tohoto skvělého místa, které už samo od sebe děsí muselo být pro tvůrce jasným prvním krokem k úspěchu.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama